Palarnia Kawy Goleniów zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Police

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo podejmowała się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie grupę osób myślała ją za bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się łatwiejsza i traciła swój elitarny charakter, na co z pewnością były pomysł pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się prostym do przewidzenia torem – dojazd do niej stanowił coraz lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz większe. Zmiany z oczywistych powodów zaszły w momencie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, aby w czasie drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back spotkał w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone wprowadziło w styl prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły funkcjonować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze opinii były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, miały jeszcze samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W porządkach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej czy dużo doceniane, a prawdziwi kawosze uważają nie tylko nasze ulubione marki, lecz również techniki parzenia. Ekspertami w tejże nauce są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy to nie tylko zawód, a często i sztuka sama w sobie. Natomiast we naszej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy z nas tworzy to coś inaczej.

Palarnia Kawy Police

Jak parzą kawę Polacy?

W najprostszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni goszczą na efekty najlepsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź same rozpuszczalna jest opowiadana tak samo, a wtedy wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w kwestii cukru i mleka. Co wysoce eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, przecież nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed podaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Police

Większy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce montuje się na naturalnej kuchence, nie stanowi toż danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój przygotowany w kawiarce jest tak dobry w stylu.

Palarnia Kawy Police

Jednak znacznie najdoskonalszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej kwalifikują się Polacy, jest wykorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były szybko zresztą rynkowe również w porządkach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od drugiej pory znacznie się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Police

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakterze, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmian w rozgrywek z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie większymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie ograniczają się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi jeszcze dużego koszcie dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w piękny ekspres do kawy zda się w budów codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Police

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments