Materiały przyponowe - czyli wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Materiały przyponowe – czyli wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Warto przeczytać

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wędkarza jest z pewnością wysokiej klasy materiał przyponowy. Coraz częściej jednak początkujący wędkarze nie wiedzą, w jaki sposób można go szybko i skutecznie zrobić. O czym powinniśmy pamiętać w tym przypadku? Co jest bardzo ważne, jeżeli chcemy mieć naprawdę dobry materiał przyponowy, który nam pomoże podczas połowu?

Jaki materiał przyponowy warto użyć?

Zdecydowanie jest bardzo wiele możliwości w przypadku materiałów przyponowych. Niewątpliwie w szczególności przed naszym pierwszym wędkowaniem, powinniśmy się do tego bardzo dobrze przygotować. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę, jeżeli pod uwagę musimy wziąć materiały przyponowe?

Przede wszystkim dobrze dobrany materiał przyponowy nie powinien ograniczać ruchów przynęty, jak również same przypony muszą być trwałe, a także w pełni odporne na skręcanie. Bardzo ważny w tym przypadku jest dobór odpowiedniego materiału, za pomocą którego można bardzo szybko wykonać dobrą przyponę. Podczas jego wyboru w sklepie wędkarskim, powinniśmy przede wszystkim zwrócić bardzo dużą uwagę między innymi na rodzaj przyponu oraz dno jeziora, gdzie będziemy wędkować. Bardzo istotne w tym przypadku jest także sam dystans rzutu. Doświadczeni wędkarze polecają stosowanie materiału, którego jednocześnie używamy na żyłkę główną. Nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo wielu spinningistów, którzy cały czas łowią na żyłkę, stosują w tym przypadku plecionkę. Jednak z pewnym wyjątkiem, ponieważ jeżeli dno jeziora jest raczej płaskie, powinniśmy zdecydować się w tym przypadku na zupełnie inne rozwiązanie.

Kolejno – jeżeli przykładowo wybierzemy spinning na krętlik, powinniśmy w takiej sytuacji zastanowić się nad plecionką lub też żyłką powlekaną. Gdy dno wybranego przez nas jeziora jest kamieniste, bardzo ważne jest aby stosować w tym przypadku ciężki warkocz.

Jakie są najlepsze materiały przyponowe?

Na pewno rynek oferuje nam wiele różnorodnych produktów, jednak coraz więcej wędkarzy stosuje raczej mało skomplikowane rozwiązania. Dotyczy to w szczególności bardzo doświadczonych wędkarzy, którzy w tym przypadku wybierają między innymi zwykłe plecionki. Jednak tego typu elementy ekwipunku także mogą się diametralnie od siebie różnić, biorąc pod uwagę między innymi średnicę oraz wytrzymałość, a także ich kolorystykę czy też wytrzymałość na przetarcia.

Nie powinniśmy zapominać także o tym, że można także użyć nowoczesnych alternatyw dla tradycyjnych plecionek. W tym przypadku doskonałym pomysłem są między innymi produkty w otulinie, które w szczególności przeznaczone są do wymagających akwenów. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że takie zestawy są polecone w szczególności dla wędkarzy, którym zależy na dalekich rzutach. Dzięki specjalnej otulinie nic nam się nie będzie plątać, jednak jeżeli użylibyśmy zwykłej plecionki, mogłoby się tak zdarzyć. Bardzo popularny jest także fluorocarbon do przyponów, na który w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej wędkarzy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments