Cukrzyca typu 2 – objawy i przyczyny

Cukrzyca typu 2 – obrazy i przyczyny

Prasóweczki

Cukrzyca typu 2 – wzory i przyczyny Cukrzyca typu 2 jest coraz częściej wykrywana zarówno u dorosłych, kiedy a u dzieci. W związku z obecnym uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpią na nią 3 kobiety na 100, (1) co ukazuje skalę i wartość problemu. Nieleczona cukrzyca może rozmawiać do bardzo istotnych powikłań. Jak rozpoznać cukrzycę typu 2? Jaką profilaktykę stosować?

Cukrzyca typu 2 – objawy wczesne

Objawy cukrzycy typu 2 możemy rozłożyć na wczesne i późne. Do objawów wczesnych należą:

polidypsja,
poliuria,
polifagia.

Polidypsja oznacza wzmożone pragnienie, któremu często towarzyszy suchość w ustach. Poliuria to zwiększona potrzeba oddawania moczu, która składa się z starym objawem. Natomiast polifagia oznacza zwiększone łaknienie wynikające z paradoksalnej reakcji organizmu – niedomiar insuliny odpowiada on jak niedobór glukozy, tym jednym powodując zwiększony smak i chęć dostarczenia znaczniejszej dawek cukrów.

Zobacz również Puderniczki

Dodatkowo cukrzyca typu 2 może wykazywać się suchą skórą (na pełnym ciele czyli jego partiach), która zatrzymuje się wrażliwa na różnego sposobu skaleczenia oraz podejmowanie wysokich oraz niskich temperatur. Oprócz tegoż głównie są zakażenia grzybicze (nawracająca grzybica stóp, paznokci czy pochwy).

Cukrzyca typu 2 – objawy późne

Późne objawy cukrzycy typu 2 są bardzo trudne. Wśród potencjalnych symptomów wyliczyć można:

uszkodzenie małych naczyń krwionośnych,
upośledzenie układu nerwowego,
pogorszenie wzroku,
zanik czucia,
osłabienie siły mięśniowej,
kurcze mięśni,
stopa cukrzycowa,
zaburzenia funkcji poznawczych,
demencja. (2)

Objawy późne pojawiają się najczęściej przy długo nieleczonej cukrzycy, bez powodu na ostatnie, czy powodem nieleczenia była późna diagnoza, czy zaniechania pacjenta związane z leczeniem.

Cukrzyca typu 2 – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną cukrzycy typu 2 jest zwiększenie stężenia glukozy we naturze przy jednoczesnej oporności organizmu na zajęcie insuliny. Insulina pobudza system do czytania cukrów, jeżeli więc organizm na nią nie odpowiada, cukry nie są odpowiednio rozkładane i siedzą w krwiobiegu. (3)

Możemy zauważyć przyczyny takiego stanu rzeczy. Przylegają do nich między innymi elementy genetyczne (4). Nie obejmujemy na nie wpływu, możemy natomiast kontrolować wiele czynników środowiskowych, czyli takich, które wynikają z prowadzonego stylu życia. Cukrzycy typu 2 sprzyja otyłość i nadwaga, oraz co za tym chodzi – nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Powszechnym czynnikiem oddziałującym na podatność na zachorowanie na cukrzycę typu 2 jest więcej stres. (4)

Udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota czy choroby układu krążenia (mogące skutkować nawet amputacjami) (4) to wyłącznie niektóre z powikłań, które może stworzyć nieleczona cukrzyca typu 2. Objawy winnym być zrozumiane jak najwcześniej, dlatego gdy lecz je zaobserwujemy, należy zgłosić się do specjalisty i stworzyć badania na poziomu cukru oraz glukozy we naturze.

zobacz również Cukrzyca typu 2 – objawy i przyczyny

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments